laserlõikus

LASERLÕIKUS

cnc_freesimine

CNC FREESIMINE

vaakumvormimine

VAAKUMVORMIMINE

lasergraveerimine

LASERGRAVEERIMINE

plastiku painutamine

PLASTIKU PAINUTAMINE

plastiku liimimine

PLASTIKU LIIMIMINE

Laserlõikus, CNC freesimine erinevad lehtplastiku töötlemisvõimalused

need on meie igapäevased tööd. Valmistame tooteid ja toodete detaile Teie jooniste järgi, vajadusel konsulteerime materjalide kasutamise ja tehnoloogiliste võimaluste osas. Laserstuudio omab pikaajalist kogemust kergete materjalide laserlõikamisel, plastdetailide liimimisel, painutamisel ja plastikust toodete loomisel.

Materjalid

Oma toodete vamistamisel saame kasutada laia valikut materjale. Konkreetselt laserlõikuseks sobivad kerged materjalid: plastikud, puit, tekstiil, paber ja palju muud. CNC frees võimaldab lisaks lõigata alumiiniumi ja messingit.

Laomaterjalid

Kohapeal on saadaval kirkad akrüülklaasid 3-10 mm paksusega, ning PET 1-2 mm paksusega. Operatiivselt on võimalik saada valget PVC-d erineva paksusega. Värvilised pleksid ja PVC-d on tavaliselt tellitavad mõne päevaga, nende saadavust tasub eelnevalt kontrollida.

Tööfail

Selleks, et Teie tellimus saaks kiiresti täidetud on oluline meile saata toimiv tööfail. Üldiselt sobivad vektorgraafika formaadid nagu: dwg, dxf, ai, cdr, pdf. Kujutis peaks olema mõõtkavas 1:1. Lõigatavad tekstid konverteeritud joonteks.
Nõu võib küsida meie projektijuhtidelt.

Seadmed

Tippkvaliteediga Austria firma Trotec CO2 tüüpi laserid on mõeldud spetsiaalselt kergete materjalide lõikamiseks. Laserlõikuri maksimaalne tööpind on 1300×1300 mm, kuid lõigata saab ka suuremaid detaile kasutades jätkulõikuse tehnikat.
Masinapargis on kolm erineva võimsuse ja omadusega laserit, 45 – 200 vatise võimsuseni.

Suure jõudlusega Multicam 3000 cnc freespingi tööpinna suuruseks on 2060×3090 mm, freesimiskõrgusega kuni 140 mm. See võimaldab korraga töödelda paljude materjalide standardiks olevat täislehte. Nii saame suurte tootepartiide puhul tagada väga efektiivse freesimise tööaja kulu.

Laserlõikus

Laserlõikus on õige tehnoloogia kui vajate parimat tulemust ja professionaalse välimusega tooteid ja detaile. Märksõnadeks on detailide suur täpsus ja lihtne tööprotsess ideest lõpptulemuseni.

Laserlõigatavad materjalid

on ideaalselt laseriga lõigatav. Lõikeserv jääb kirgas ja vastab täpselt etteantud tööfailile. Laserlõigatavad on akrüülid kuni paksuseni 20 mm. (Meie cnc freesi abil saab töödelda ka paksemat materjali.) Saadaval on nii kirkaid kui värvilisi, samuti matte- ehk satiinplekse. Lisaks kasutatakse erilisi valgust hajutavaid, värvilist valgust kiirgavaid, ning peegelplekse. Kasutame kvaliteetseid Saksamaal toodetud PLEXIGLAS® kaubamärki kandvaid akrüülklaase.
nagu: polüetüleen, polüstüreen, PET on samuti laserlõigatavad. Tundamatuid plastikuid peaks siiski eelnevalt testima. PVC ei ole laserlõigatav, aga on hästi freesitav. Vahtplast ehk penoplast on laserlõigatav kuni paksuseni 50 mm. Paksemaid vahtplastist detaile saab valmistadad meie cnc freesiga.
nendest elastsetest ja vastupidavatest plastikutest saab valmistada mitmesuguseid silte, viitasid ja näiteks garderoobi numberid. Tehnoloogia seisneb selles, et pealmise kihi mahagraveerimisel tuleb nähtavale teist värvi materjalikiht. Nii saab valmistada vastupidavaid graafiliste elementidega tooteid.
on laserlõigatav, samas erinevad kummilaadsed materjalid, mis sisaldavad silikooni, vajavad eelnevat testimist.
Need materjalid on suurepäraselt laserlõigatavad. Lõikeserv jääb pruunikas. Suur pluss laseriga lõikamise puhul on see, et lõikeserv ei aja pindu, ning ei nõua täiendavat lihvimist. Vineeri puhul peab arvestama, et veekindel ja niiskuskindel vineer ei ole laserlõigatavad neis kasutatava liimi tõttu. (Neid materjale saab hästi lõigata meie cnc tööpingi abil.)
on jällegi suurepäraselt laserlõigatavad. Nende materjalide süttimist lõikuse ajal aitab vältida eriline suruõhu jahutus. Laserlõikuse abil saame teostada makettide detaile, eriliselt kujundatud trükiseid, pakendieid ja pakendite prototüüpe.
on tavaliselt väga hästi laseriga lõigatavad. Suure eelise annab asjaolu, et laseri puhul ei ole tööriistal mehaanilist kokkupuudet materjaliga, seega ei saa detailid keeruliste kujundite lõikamisel eest ära nihkuda.
Laseriga saab lõigata nii nahka, kui kunstnahka. Viimase puhul tuleb enne lõikust teha proov, et leida õiged lõikeparameetrid. Nahast saab valmistada palju huvitavaid tooteid, sest laserlõikus on just sobiv tehnoloogia keerukate piirjoonte ja perforatsioonide lõikamiseks.
Lisaks saab lõigata veel laia valikut materjale, tasub küsida lisa! Töödeldavate materjalide paksused võivad varieeruda 0,1-st kuni 20 mm-ni.

CNC freesimine

CNC freesimistehnoloogia võimaldab tõhusalt ja suure täpsusega töödelda erinevaid lehtmaterjale.
Kogu protsess on joonisest tooteni kiire ja nõuab tavaliselt suhteliselt vähest tööpingi seadistamist. Seega on võimalik valmistada nii üksikobjekte, kui seeriatoodangut. CNC freesimine võimaldab lõigata materjale, mida laseriga lõigata ei saa, nagu näiteks PVC, vee- ja niiskuskindel vineer, alumiinium, komposiitmaterjalid. Meie freespingi eelised avalduvad kõige paremini just lehtmaterjalidest detailide valmistamisel, samas on edukalt võimalik ruumiliste detailide freesimine tänu spetsiaalse Siemens NX tarkvavara kasutamisele.

Freesimine võimaldab lõigata materjale, mida laser ei lõika nagu: alumiiniumkomposiit, pvc, polükarbonaat, alumiinium, messing, veekindel ja niiskuskindel vineer, corian, vahtplast.
Lõigata saab lisaks enamikke materjale, mida lõikame ka laseriga. Pleksiklaasi lõikeserv jääb matt, mis annab hea tulemuse mati pinnaga satiinplekside lõikamisel.
on 2060*3090 freesimiskõrgusega kuni 140 mm. See võimaldab korraga töödelda paljude materjalide standardiks olevat täislehte. Nii saame suurte tootepartiide puhul tagada väga efektiivse freesimise tööajakulu.
Lõikekiiruse aja osas ei ole väga suurt vahet, kas lõikejoon on keeruka kujuga või sirge. Oluline on lõikejoone pikkus. (Lõikeaega lisab freesimisel mõnevõrra uue joone alustamine või perforeerimine.) Hinnapakkumise tegemisel leiame Teie faili põhjal lõikejoone pikkuse spetsiaalse tarkvara abil.
Kuna freespingi tööriist ehk frees on silindriline, siis jääb sisselõigete sisenurkadesse raadius. Tavaliselt kasutatakse 4 mm läbimõõduga freese (sisenurka jääb siis raadius 2 mm), kuid see võib vastavalt tööle ja materjali paksusele ka erineda. Faili ettevalmistamisel ei ole Teil seda asjaolu vaja arvestada: teeme faili ise vajalikud muudatused.
Väga väikeseid detaile ei saa lõigata, kuna neid on raske kinnitda.
Erinevalt laserist saab lõigata mitteläbivaid avasid ja süvendeid ning sooni.

Vaakumvormimine

Vaakumvormimine võimaldab anda plastikulehele ruumilise kuju. Selleks materjal kuumutatakse ning tõmmatakse see vaakumi jõul vormile. Tehnoloogia sobib hästi ruumiliste elementide seeriaviisiliseks valmistamiseks, mille puhul jaguneb vormi ning proovidetailide hind paljude valmistoodete vahel.

PET on väga hästi vaakumvormitav. Materjali paksuseks valitakse tavaliselt 2-3 mm. Värvidest on saada valget ja läbipaistvat.
Vormida saab ka polüstüreeni ja õhemat akrüüli. Siin on värvitoone rohkem.
Võimalik on valmistada läbipaistvaid tagant valgustatavaid detaile.
Vormi saab valmistada erinevatest materjalidest. Kõige levinum on MDF vorm, kuigi sellel on omad puudused on see meetod tihti kõige
odavam ja otstarbekohasem.
Paremate tulemuste saamiseks kasutatakse spetsiaalset freesitavat vaiku.
Vormide valmistamisel kasutatakse materjalina ka näiteks alumiiniumit või puitu.
Vorme saame valmistada oma töökojas CNC freespingi abil.
Olemasolevad toormaterjali raamid:

446 x 678 mm
500 x 500 mm
710 x 810 mm
1020 x 1220 mm

Vormitava detaili võimalik kõrgus oleneb vormi kujust. Oluline on veel märkida, et püstised servad peavad olema vähemalt 5 kraadise kaldenurga all, muidu ei saa valmis detaili vormist kätte.

Vaakumvormimise eriliik on puhumine. Puhumise korral vormi ei vajata, kuid valmistatakse puhumise rakis: spetsiaalse õhutiheda kasti kaande lõigatakse sobiv ava, ning puhutakse läbi selle soojendatud matejalist paraja kõrgusega “mull”.
Olemasolevad puhumisraamid “mullide”  puhumiseks:

mulli diameeter (mm) tooriku materjal (mm)
150 220 x 220
380 500 x 500
500 600 x 600
600 995 x 995
700 995 x 995
800 995 x 995
ovaal 280 x 380 380 x 480
ümardatud nurkadega 360 x 550 550 x 770

Lasergraveerimine

Lasergraveerimine võimaldab kanda toote pinnale tekste, logotüüpe või muid kujunduselemente.
Arhitektuureste makettide detailide lõikuse puhul on võimalik pindatele graveerida seinte viimistlust või muud ehitise detaile markeerivat graafikat. Populaarne on pleksist voldikualustele firma logo graveerimine. Lasergraveerida ei saa metallile, kuid saab näiteks puidule, nahale ning akrüülile. Saab graveerida värvitud või anodeeritud metallile – siis eemaldatakse graveerimisega värvi või anodeeringu kiht. Puidule ja vineerile jäävad põletusjälge meenutavad detailsed jooniseid.

Lasergraveeritavad materjalid

Kirkad, värvilised ja satiinpleksid. Tulemuseks on diskreetne ja täpne matistatud kujutis.
spetsiaalselt lasergraveerimiseks on mõeldud kahekihilised plastikud, kus plastikukihid on erinevat värvitooni. Pealmise kihi mahagraveerimisel saadakse erinevaid kontrastseid kujutisi. Sellest elastsest plastikmaterjalist valmistatakse näiteks garderoobinumberid ja erinevaid silte-viitasid.
anodeeritud alumiiniumi puhul saab anoodeeringu kihi maha graveerida. Hõbedase anoodi puhul saadakse väga tagasihoidlik ja vähemärgatav tulemus, värvilise või musta anodeeringu puhul terav kontrastne jälg.
Värvitud metalli puhul kasutatakse pealmise värvikihi mahagraveerimist. (metall ise lasergraveeritav ei ole)
klaasi graveerimisel jääb jälg mis meenutab mattklaasi.
Lisaks saab graveerida nahka, pappi ja paberit ja paljusid muid materjale.

Plastiku painutamine

plastiku_painutamine Lehtlpastikut on võimalik sirgjoont pidi erinevate nurkade alla painutada.
Oskuslikul kasutamisel saab tänu painutamistehnoloogiale luua
lehtmaterjalist suurepäraseid plastiktooteid.

Plastiku painutamine

Painutada on võimalik pleksiklaasi, PET-i, polüstüreeni, PVC-d, poükarbonaati.
Kõige levinum on muidugi 90 kraadine paine, kuid painutada saab just sellise nurga alla nagu vaja. Lisaks teravale paindele on võimalik teostada ka kumerpainet. Paksemate materjalide puhul võib parema täpsuse ja konkreetsema paindejoone saavutamiseks matejalile painde kohta eelnevalt soone freesida. Plastiku kuumpainutamise puhul tuleb arvestada paindekoha venimisest tingitud väikeseid materjali mõõtude muutusi.
Maksimaalne kuumapainde pikkus on umbes 2100 mm (erandkorras ka pikem paine võimalik).
erinevad plastiktooted nagu voldikuhoidjad,
toodete karbid, kuid ka suuremad painutatud akrüülklaasid.

Plastiku liimimine

plastiku_liimimine Plastiku liimimine võimaldab valmistada suurepäraseid kirkast pleksist tooteid.
Samas on võimalik liimida ka mitmeid muid plastikmaterjale
nagu värvilised- ja satiinpleksid, pvc.
kirgas pleksiklaas, värvilised ja satiinpleksid, PVC.
Liimida ei saa polükarbonaati, PET-i. Samas on need materjalid suurepärased plastiktoodete loomiseks – siinkohal kasutatakse ühenduste loomiseks muid võtteid, samuti kasutame ühendustes 3M kahepoolseid teipe.
liimitavad pinnad peavad olema ideaalselt sirged. Meie laserite ja CNC masinate lõikus sobib selleks suurepäraselt.
Laserlõigatud materjalid peavad olema eelnevalt pingevabad. Selleks kasutame eeltöötluseks spetsiaalset soojakambrit. Liimitud pleksiklaasist toode peab saama 24 tundi stabiilsel temperatuuril liikumatult kuivada enne kliendile üle andmist.
PVC liimimine vajab lühemat kuivamisaega.